Kapišová

Obec je doložená z roku 1548 ako Capyssowa, neskôr ako Kapisowa (1551); maďarsky Kapissó. Obec patrila panstvu Makovica.

 

V roku 1711 sa útekmi poddaných vyľudnila. V 18. storočí tu bola v prevádzke píla. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom a chovom dobytka. V roku 1787 mala 40 domov a 249 obyvateľov, v roku 1828 mala 46 domov a 342 obyvateľov. Začiatkom 1. svetovej vojny ju obsadilo ruské vojsko. Za I. ČSR pracovali v poľnohospodárstve, lesnom hospodárstve a na miestnej píle založenej v roku 1912. V októbri roku 1944 sa pri obci odohrala najväčšia tanková bitka karpatsko-duklianskej operácie. Za oslobodzovacích bojov bola obec úplne zničená, po oslobodení obnovená a vyznamenaná Radom Červenej hviezdy.

Na území obce sa nachádza Grécko-katolícky kostol Narodenia Panny Márie postavený v roku 1892, ktorý je evidovaný ako národná kultúrna pamiatka. Pri hasičskej zbrojnici sa nachádza kaplnka Panny Márie, ktorá bola v roku 1903 dovezená z Poľska.

V katastri obce sa nachádza kultúrna pamiatka s troma symbolmi:
- pamätník pred obcou tvorený dvojicou tankov v bezprostrednom boji
- pomník trom československým vojakom – západne od pamätníka
- dvojica sovietskych tankov T-34 s hrobom príslušníka Červenej armády

V obci sa nachádza futbalové ihrisko, detské ihrisko a volejbalové ihrisko. Obec má taktiež zriedenú posilňovňu.

Od roku 2002 sa členovia DHZ pravidelne každoročne zúčastňujú na okresných hasičských súťažiach a taktiež aj na hasičských súťažiach o pohár starostu obce v jednotlivých obciach v okrese aj mimo neho.

Obec Kružľová má dve súkromne predajne potravín a zmiešaného tovaru. Dalej sa tu nachádzajú dve prevádzky požičovne spoločenských a svadobných šiat, jedna predajňa náhradných dielov na osobné automobily a predaj a servis záhradnej techniky.

V súčasnosti tu pôsobia dve spoločnosti – firma Drevokap, spol. s.r.o., ktorá sa zaoberá spracovaním dreva a Agro-eko služby, spol. s.r.o. – poľnohospodárska výroba. V obci sa nachádzajú dve prevádzky autoservisu a jedno umelecké zámočníctvo.

 

oficiálny web obce: www.kapisova.sk